Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri
Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm sistemleri, olası bir yangını duman dedektörleri, ısı dedektörleri, alev dedektörleri, yangın ihbar butonları gibi algılama elemanları ile en kısa zamanda tespit ederek önce bağlı bulundukları merkezi yangın algılama ve ihbar paneline iletip, oradan da uyarı elemanları ile ilgili birimlere haber verip yangına müdahale şansı sağlayan, söndürme sistemlerini değişik birimler aracılığıyla ikaz etmek suretiyle, tehlikeli olabilecek birimleri elektrik, gaz gibi devre dışı bırakarak yerleşkenin tahliyesi için güvenli süre kazandıran sistemler bütününe verilen jenerik isimdir. Birbirinden değişik algılama elemanları ile, her uygulama için çözüm üretmenin mümkün olduğu yangın alarm sistemleri, ev, ofislerde, fabrika, alışveriş merkezleri, okullar, oteller, öğrenci yurtları, hastaneler ve tüm benzer kapalı alanlarda kullanılmaktadır.

Amaç, yangın çıktığı andan itibaren oluşabilecek can ve mal kayıplarını olabildiği kadar engellemektir.

Yangın alarm sistemleri merkezde bir yangın algılama ve ihbar paneline sahiptir. Bu panel, farklı algılama elemanlarından oluşmakta olup, bu elemanlar, dеdеktörlеr, butonlar, siren flaşör ve benzerleridir.

Yangın algılama ve ihbar sistemleri, adresli ve konvansiyonеl olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

 • Adresli Yangın İhbar Sistemleri

  • Adresli Yangın İhbar Sistemleri yangına erken müdahaleye imkân tanıyan en önemli sistemlerdir. Yangının bilgisini nokta bazında bildiren sistemlerdir.
  • Adresli yangın alarm sistemlerinde, her yangın algılama elemanının (duman, alev, sabit sıcaklık, sıcaklık artış hızı, ışın tipi duman dedektörleri, yangın ihbar butonu) bir adresi bulunmaktadır. Yangın anında, adresli yangın algılama paneli üzerinde yangın alarmının geldiği dedektörün adresi ve bölgesi görünmektedir. Böylelikle yangına daha hızlı müdahale edilebilmekte ve yangından kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçilebilmektedir. Büyük ve çok sayıda bölmesi veya odası bulunan tesislerde yangını daha çabuk bulabilmek için adresli yangın alarm sistemlerinin kullanılması tercih edilmelidir.
 • Konvansiyonel Yangın İhbar Sistemleri

  • Konvansiyonel sistemler yangının algılanması durumunda sadece bölge bilgisi verebilmektedir.
  • Yangın Alarm sistemi, herhangi bir dedektör algılama yaptığında veya yangın ihbar butonuna basıldığında, söz konusu algılama elemanı panel üzerinde hangi bölgeye ait ise o bölgeden uyarı sinyali gelir. 18 dedektörün bağlı olduğu bir bölgedeki herhangi bir dedektör algılama yaptığında o bölgeden uyarı gelecektir. Ancak bu sistemlerde uyarının hangi dedektörden geldiği belli olmamaktadır. Bu nedenle bu tip yangın alarm panellerinin kullanım alanları oldukça kısıtlıdır, ancak küçük ve orta çaplı binalarda kullanılabilmektedirler.
 • Yangın İhbar Sistemlerinin Kullanım Alanları

  • Yangın İhbar Sistemleri günümüzde gerek ihtiyaç gerekse kanuni zorunluluklar dolayısı ile evler dahil olmak üzere çeşitli tesisler, plazalar, endüstriyel tesisler, kamu kurumları vb. pek çok yerde kullanılmaktadır.