Turnike Sistemleri
Turnike Sistemleri Nedir?

Turnikeli geçiş kontrol sistemleri, access kontrol sistemleri içerisinde en önemlilerinden biridir. Geçiş kontrol amacına yönelik olan turnike seçimi orada uygulanmak istenen güvenlik sistemi ile bağlantılıdır. Farklı çeşitlerde ki turnikeler ile firmalara giriş - çıkış saatleri, ziyaretçiler, yemekhaneler, stadyumlar, vb. gibi bir çok yer kontrol altına alınabilir. İsteğe göre turnikelerin üzerine parmak izi okuyucu; kart okuyucu veya yüz tanıma okuyucuları monte edilir. Turnike çeşitlerini; tripod turnikeler; hızlı geçiş turnikeleri; boy turnikeleri ve vip turnikeler olarak 4 ana başlıkta toplayabiliriz.

Turnike sistemleri işletmelere özel geliştirilmiş olan sistemler, herhangi bir alandaki giriş çıkışları ayrıntılı bir şekilde kontrol etmek ve raporlamak için idealdir.

Ayrıca bu sistemler özelleştirilebilir yapısı olması ile de oldukça kullanışlıdır. Kullanım alanı, işletmenin istek, talep ve ihtiyacı doğrultusunda; parmak izi okuyucu, kart okuyucu ya da yüz tanıma modülü gibi entegrasyonlar başarılı bir şekilde uygulanabilir. Bu sayede söz konusu alanın giriş çıkışları; tam verimlilikte, tam kontrol altında ve tam güvenli bir şekilde sağlanır.

Boy Turnike Sistemleri

Bu turnike sistemleri, metalden imal edilir. Yapısal olarak ortalama insan boyunu geçen ve ortalama insan genişliği kadardır. Stadyum girişleri, kamusal alanlardaki girişleri, bu tür sistemin uygulandığı başlıca alanlardır.

Tripod Turnike Sistemleri

3 Kollu Bel turnike olarak bilinen Tripod Turnike sistemleri birbirine eşit açılarda olan ve kurulduğu alanda kişilerin teker teker geçiş yaptırarak kontrolünü sağlayan turnike sistemleridir.  Böylece uygulama alanında hızlı ve güvenli geçiş olması rahatlıkla sağlanabilir. Bu şekildeki Düşen Kollu turnike  sistemleri yazılım entegrasyonu ile giriş çıkışların kayıt altına alınmasını ve raporlanmasını sağlayabilir.
Paslanmaz kaliteli çelik Tripod turnike sistemlerimiz kullanım ihtiyacına göre entegre edilen farklı yazılımlarla farklı şekillerde kontrol edilebilir.

Bunlar;

  • Kart okuyucu
  • Parmak izi okuyucu
  • Yüz tanıma cihazları
  • Jeton
  • Para
  • Buton
  • Uzaktan kumanda gibi sistemler kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Hızlı Geçiş Turnike Sistemleri

Hızlı Geçiş Turnikeleri yaya geçiş birikimini engellemek ortama şık ve üst düzey güvenlik unsuru eklemek isteyen mekanlar için dizayn edilmiş turnike sistemleridir. Komutu aldıktan sonra cam kanatlarını açan Hızlı Geçiş Turnikeleri yayalara hiç bir engele takılmadan hızlı bir geçişi sağlar. Bu geçiş esnasında Hızlı Geçiş Turnikeleri geçişi takip eder ve geçiş tamamlandıktan sonra otomatik kapanma süresi sonunda cam kanatlarını kapatır.

Vip Turnike Sistemleri

Motorlu ya da mekanik özelliklere göre yapılmış bir sistemdir. VIP Turnike, adından da anlaşıldığı gibi özel kişilerin geçişleri ve özellikle eşyaları ile birlikte geçebileceği şekilde yapılmış bir sistemdir. Engelli ve diğer özel durumlardaki bireyler için geliştirilmiş turnike modelidir.