Bariyer Sistemleri
Bariyer Sistemleri Nedir?

Çeşitli alanlarda araç ya da personel giriş çıkışlarını kontrol altına almak, bina girişlerinde kontrol noktası oluşturmak, araç parkını engellemek amacıyla kullanılan otomatik bariyer sistemleri günlük hayatımızda en sık olarak otopark girişlerinde otomatik kollu otopark bariyer sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bariyer sistemleri, 2 metreden 6 metreye kadar uzunluğa sahip olabilmektedir. Hızları ise, bölgenin ve araç trafiğinin sirkülasyonuna göre ayarlanabilmektedir. Kontrol edilmesi son derece kolaydır. Uzaktan buton kumandalı, kart okuma sistemi ve plaka okuma sistemleri ile de çalışmaktadır.

Bariyer sistemleri farklı çeşitlere sahip olmaktadır. Genellikle en çok kullanımı gerçekleştirilen bariyer sistemleri, mantar bariyerler ve kollu bariyerler olmaktadır. Mukavemeti en iyi bariyerler ise mantar bariyerlerdir. Kollu bariyerler ise azami güvenliğin oluşturulması için tercih edilmektedir. Bunların dışında sabit baba, şerit bariyerler, hız kesiciler, yer tuzakları ve roadblocker gibi bariyer sistemleri de bulunmaktadır.

 • Bariyer Sistem Çeşitleri

  • - Otomatik Kollu Bariyer
  • - Mantar Bariyer
  • - Road Blocker
  • Bu üç tip bariyer sistemleri çeşitleri, yaygın olarak karşınıza çıkmaktadır. Access geçiş kontrol sistemi ile birlikte kullanılan, elektrik kesintisi durumunda manuel hareket ettirmeye imkan tanıyan otomatik kollu bariyer genellikle araç giriş çıkışlarının kontrol altında tutulmasının istenildiği alanlarda kullanılmaktadır.
  • Alışveriş merkezleri, tesis girişleri, bina girişleri gibi alanlarda sık sık karşınıza çıkan bariyer sistemi çeşitleri ise mantar bariyer türü olmaktadır. Yoğun güvenlik sağlamasından dolayı bu alanlarda mantar bariyer sistemleri tercih edilmektedir. Kartlı geçiş, plaka okuma, buton gibi geçiş sistemleri ile birlikte kullanılmaktadır. Farklı çap ve yüksekliklerde üretim imkanı sağlayan mantar bariyer, bu açıdan da müşteriler tarafından avantaj olarak kabul edilmektedir..
  • İş merkezleri, kamu kuruluşları, diplomatik binalar daha üst düzey güvenlik sistemlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bu alanlarda üst düzey güvenlik sistemi ile tanınan road blocker bariyer sistemleri yaygın olarak tercih edilmektedir. Gün içerisinde en üst düzeyde yoğunluğun yaşandığı bölgelerde dahi kesintisiz bir şekilde çalışan bu sistem, aynı zamanda araç çarpmalarına karşı da dayanıklıdır. Özel olarak tasarlanan bu bariyer sistemi, aynı zamanda gerçekleşmesi muhtemel saldırılara karşı da donanımı güçlendirilerek müşterilere sunulmakta, her alanda üst düzey güvenlik alınmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Otomatik Kollu Bariyer

  Otomatik otopark bariyer uygulamaları elektrik motorlu bir kol sisteminin bağlı olduğu yazılımın kollu bariyer sistemi içerisinde bulunan mikroçipe gönderdiği komutlar ile çalışan sistemlerdir. Gelişmiş kontrol elektroniği sayesinde uzaktan kumanda, buton kontrolü, kart okuyucu elektronikleri ( Manyetik, Proximity, Mifare, KGS, OGS ) ve her türlü Access geçiş kontrol sistemi ile kontrol edilebilmektedir. Emniyet fotoseli ve manyetik loop dedektörü bağlantısı mümkün olmakla birlikte araç geçtikten sonra bariyer otomatik kapanma sistemi ile zaman ayarlı olarak kapatılabilmektedir. Ayrıca elektrik kesintilerinde bariyer kolunun manuel kullanımı mekanik olarak mümkündür.

  Mantar Bariyer

  Yoğun güvenlik gerektiren yerlerde kullanımı gerçekleştirilen mantar bariyer sistemleri yayalaştırılmış caddelerde, alışveriş merkezlerinde, tesis girişlerinde, bina giriş kapıları vb. yerlerde kullanılan sistemlerdir. Mantar bariyerler, hidrolik ve pnömatik mantar bariyer olmak üzere iki çeşittir. Bu bariyer sistemi, uzaktan kumanda, plaka okuma, kartlı geçiş, buton vb. geçiş sistemi ile çalışabilecek şekilde üretilebilmektedir. Mantar bariyer sistemleri aynı zamanda istenilen çap ve yüksekliğe göre de üretilmektedir.

  Road Blocker (Yol Kesiciler)

  Üst düzey bir güvenlik ihtiyacı olan iş merkezi, resmi kuruluşlar, Avm’ler, diplomatik binalar vb. yerlerde üstün geçiş güvenliği ve kontrolünü sağlamak için özel olarak tasarlanmışlardır. Sistem sadece araç çarpmalarına dayanıklı bir kasa olarak tasarlanmamış aynı zamanda sistemle ilgili tüm aksamlar da gerçekleşebilecek saldırılara karşı güçlendirilmiştir. Hidrolik çalışma sistemi sayesinde Road Blocker Sistemi en yoğun yerlerde bile kesintisiz çalışmaktadır.